Genel

14 Haftalık Gebe Olmak- Hafta Hafta Gebelik Takibi

14 Haftalık Bebek Gelişimi

14 haftalık gebelikte bebek gelişimini merak ediyorsun, değil mi? 14 haftalık bebek boyu ve kilosu ne kadardır? 14 haftalık bebek yaklaşık olarak 8-9 cm uzunluğunda ve 43-45 gr ağırlığındadır.

Büyüme hızlarındaki farklılıklara rağmen, rahimdeki tüm bebekler hemen hemen aynı gelişim aşamalarını takip eder. Anne karnında 14 haftalık bebek (şimdi yaklaşık sıkılı bir yumruk büyüklüğünde), uzayan boynu ve dikleşen başı ile daha düz bir pozisyon alacak. Ayrıca tiroit bezleri çalışmaya başladığından hormon üretmeye de başlayacak. Üstelik bu haftanın sonunda damağı tamamen oluşacak.

14 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

Evet, küçük kıpırdanmalar hissetme ihtimalin var! Anne karnında bebek hareketleri 7. haftadan itibaren başlar ama sen hissetmezsin demiştik. Hissedeceğin dönem ise 14. ve 23. haftalar arası!

14 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olur mu?

Bu en çok merak ettiğin konulardan biri değil mi? Eğer şimdiye kadar öğrenmediysen bu hafta üreme sistemindeki hareketlilikle birlikte artık bu bilgi netleşecektir. Çünkü bebeğim erkekse bu hafta prostat bezi, eğer kızsa yumurtalıkları oluşur. Sonuç olarak 14 haftalık gebelikte cinsiyet, daha fazla gelişmiş üreme organlarına bakarak daha net anlaşılabilir.

14 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Başta şu bilgiyi verelim. 14 haftalık gebelik kaç aylıktır? diye merak ediyor olabilirsin. 14. hafta, 4. ayın başlangıcıdır. Dolu dolu 3 aylık yani 4.ayının başında bir hamilesin demektir.

14 haftalık gebelik karnın artık belli oluyor ve bundan sonra daha çok kilo alacaksın. Bu yüzden hamile kıyafetleri giymen gerekebilir. İçinde rahat edeceğin ve sana hareket alanı sağlayacak kıyafetler giymeye başlamalısın. Kıyafet konusunda kendini hem görüntü hem de hareket alanı olarak rahat ettirirsen, hamileliğinden daha çok keyif alabilirsin.

Bu dönemde cildin ve kasların; rahmin, plasentanın ve bebeğin yerlerine yerleşmesi için gerilir. Deri ve kaslar, büyümekte olan rahmin ve bebeğin yerleşmesini hızlandırır. İşte vücudunda oluşan değişimlerle birlikte başına gelebilecek 14 haftalık hamilelik belirtileri:

Peki, 14 haftalık hamilelik nasıl olur?

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yaşanan sinir bozucu semptomların çoğu artık yavaş yavaş azalır.

Bir kara bulut gibi üzerinde dolaşan mide bulantısı peşini bırakma sinyalleri verir.

Enerji düzeyinin de artık yükselmeye başlaması beklenir.

Tuvalet ziyaretleri de seyrelmeye başlıyordur.

Göğüslerin hala çok iri olmaya devam edecek olsa da artık hassaslığı azalabilir.

1. Rahmin Büyümesi ile Ortaya Çıkan Belirtiler

İkinci trimestera girildiğinde rahmin pozisyonu daha yukarıda ve daha dışarıya doğrudur. Bu da vücudun ağırlık merkezini değiştirir. Rahim, leğen kemiğinin içine sığmayacak kadar büyüdüğü için iç organlar da normal yerlerinden dışarı atılır. Organları çevreleyen kasların ve bağ dokularının üstüne de daha fazla gerilim biner. Bunca büyüme, sancı ve ağrılara sebep olur. Rahmin, bacak damarlarına yaptığı baskı yüzünden geceleri bacaklara kramp girer.

14 haftalık gebelikte kasık ağrısı da belirtilerden biridir. Bu ay alt karın bölgende yani kasıklarında ağrı hissedebilirsin. Bunun nedeni genişleyen rahmin etrafındaki kas ve bağ dokularının esnemesi olabilir. Bu esneme bir tehlike oluşturmaz fakat yine de endişelerin varsa doktorunla konuşmak çok iyi olacaktır.

Gebelikte 14. haftada gözlenebilecek sorunlardan bir diğeri ise rahmin genişlemesiyle birlikte ortaya çıkan hemoroittir. Hemoroitler, anüsün çevresinde veya içinde genişleyen kan damarlarıdır. Bu kan damarları, rahim ve pelvis çevresinde kan akışının azalmasıyla oluşurlar. Tedavisi yeterli miktarda lifli beslenerek, bol sıvı tüketerek kabızlıktan sakınma yoluyla olur. Bu tarz bir sorunla karşılaştığında mutlaka doktoruna bilgi vermeli ve onun tavsiyelerine göre önlem almalısın.

2. Solunum Sistemindeki Değişikliklerle Ortaya Çıkan Belirtiler

Progesteron hormonu sayesinde bu ay akciğer kapasiten artar. Her nefes alışta eskisinden %30-40 daha fazla hava alıp verir. Bu değişimler kandan plasentaya daha fazla oksijen taşınmasına olanak verir. Ayrıca kan, vücuttan daha fazla karbondioksit atmaya başlar.

Gebeliğin 14. haftasında hamilelik öncesine göre daha hızlı nefes aldığını hissetmiş olabilirsin. Hatta nefes darlığı da çekebilirsin. Hamilelerin 3’te 2’si bu durumu genellikle 13. haftadan itibaren yaşar. Bu dönemde düzenli olarak nefes egzersizlri yapmak sana iyi gelecektir. 

3. Ciltteki Değişikliklerle Ortaya Çıkan Belirtiler

Et benleri ve diğer benler de 14. hafta gebelik şikayetleri arasında sayılabilir. 14 haftalık hamile anneler kendilerinde benlerin değişimine ve büyümesine tanık olabilirler. Et benleri ciltte ilk kez beliren küçük lekeler şeklinde olabilir veya daha önceden olanlar hamilelikte büyüyebilir. Renklerinde koyulaşma da gözlenebilir. Bu yüzden cildindeki benleri kontrol edebilir, değişikliklerde cilt doktoruna gidebilirsin.

14 Haftalık Gebelikte Nelere Dikkat Etmeli?

Radyasyon

Hamilelik döneminde;

Röntgen ışınları,

Bilgisayarlı tomografi taraması,

MR, bebeğe zarar vermesinden endişe edilen tetkik araçlarıdır.

Gelişmekte olan bir bebek için güvenli radyasyon miktarı bilinmemektedir. Bebek için tehlikeleri ise gelişim bozukluğu ve yaşamının daha sonraki döneminde kanser riskinin artmasıdır.

Bazı doktorlar en güvenli yolun hamilelikte hiç röntgen ışınına maruz kalmamak olduğuna inanırlar. Araştırmalar özellikle hamileliğin 8. ve 15. haftaları arasında ceninin büyük risk altında olduğunu gösterir. Bu konuda doktorunun güncel fikrini alman ve ona göre davranman en iyisi olacaktır.

14 Haftalık Gebe Olmak- Hafta Hafta Gebelik Takibi
14 Haftalık Gebe Olmak- Hafta Hafta Gebelik Takibi

Diş Bakımı

Hamilelik döneminde en az bir kere diş hekimine gitmelisin. Eğer dişlere tedavi uygulamayı gerektirecek bir durum varsa ve özellikle enfeksiyon varsa bu süreçten kendi doktorunu da haberdar etmelisin. Çünkü tedavi edilmeyen bir enfeksiyon sana ve bebeğine zarar verebilir.

14 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Düşük kalorili,

Besin değeri açısından zengin,

Az yağlı,

Şekersiz gıdalarla dengeli beslenmekte zorlanıyorsan bir beslenme uzmanından yardım alabilirsin. 14 haftalık hamilelik dönemi diyet yapmak için uygun bir dönem değildir. Gerekli kalori alımını olabildiğince değerli besin kaynaklarından karşılamanın önemli olduğu bir dönemdir. Çünkü fazla ve kontrolsüzce kilo almak da hamilelikte bazı sorunlara yol açar. Fazla kilolar hamileliğe bağlı diyabet ve yüksek kan basıncı gibi daha fazla soruna neden olabilir. Bunun yanında;

Bel ağrısı,

Varisli bacaklar,

Ciltte çatlaklar,

Halsizlik de kontrolsüz kilo artışı ile artar.

Doğuma Hazırlık İçin Hiç Erken Değil!

Doğuma o kadar çok zaman var ki, elbet hazırlanırım dediğini duyar gibiyiz. Gerçekten de pek çok anne adayı senin gibi düşünüyor. Bu yüzden de doğuma hazırlık kurslarına en çok son trimesterda gidiliyor. Ama hamileliğin 14. haftası, bu iş için iyi bir tarih olabilir.

Halbuki uzmanlar bu kurslara daha erken gitmenin hamileliği de daha bilinçli yaşamak açısından önemine değiniyor. 

Hamile Pilatesi ve Yogası Yapmaya Ne Dersin?

Kendin için bir şeyler yapmanın tam sırası! Mide bulantısı, kasık ağrısı hatta belki nefes darlığı bile çekebileceğin bu dönemde bedenine iyi gelecek şeylere vakit ayırman hem senin hem de bebeğin için çok iyi olacak. Bu hamilelik yogası, masaj ya da bir spa deneyimi olabilir.

Hamileliğinin Fotoğraflarını Çektirmek İster misin?

Bedenindeki değişimler, artık sadece mide bulantılarıyla, sindirim sorunlarıyla sınırlı değil. 14 haftalık gebelikte anne karnına bakarsak, artık karnının büyüdüğü belli oluyor, daha da büyüyecek. Sen de bu büyümeyi adım adım hissedeceksin. Bu yetmez, ayrıca ay ay bebeğimin büyümesinin fotoğrafları olsun diyorsan, bu süreçte yardımını alacağın fotoğrafçıyı seçmenin tam zamanı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu