Genel

9 Aylık Bebeğimin Beslenmesi Nasıl Olmalı? Örnek Yemek Listesi

9 Aylık Bebek Beslenme Tarifleri, Bebeğim Ne Yiyebilir?

9. ay bebeklerde beslenme düzeni açısından bir geçiş evresi olduğu için bu aylarda bebeğinize vereceğiniz besinler önemlidir. Peki, 9 aylık bebek neler yiyebilir, ne gibi tarifler bebeğiniz için uygundur?

9. ay bebek beslenme dönemi yavaş yavaş her besinin tüketilebileceği bir dönemdir. Buradaki en önemli faktör; bebeğin ek gıdaya geçerken kesinlikle anne sütü veya devam sütüyle beslenmeye devam etmesidir. Unutmayınız ki bu besinler yalnızca ek gıdadır. Bu dönemde anne sütü temel besin olmalı ve ek gıda besinleri destekleyici görevi görmelidir. Özellikle baharatlı olmayan yemekler bebekler için idealdir. Ayrıca her besin çeşidinden azar azar tüketmeleri önemlidir. 

9. Ay Örnek Yemek Listeleri- 9 Aylık Sebze Püreleri Tarifi

Sabahları mutlaka anne sütü ve devam sütü tercih edilmelidir. Ayrıca bebeğinize kibrit kutusu büyüklüğünde az yağlı bir peynir verebilirsiniz. Ara öğün olarak meyve püresi uygun olacaktır. Fakat meyvenin mevsim meyvesi olması önemlidir. Öğlen ana öğün olarak sulu pirinç yemeği verebilirsiniz. Akşam ise, hafif bir sebze çorbası bebeğiniz için iyi olacaktır. Gece de mutlaka anne veya devam sütünü vermeyi ihmal etmeyiniz. 

9. ay örnek yemek listesi hazırlarken bebeğinizin ihtiyaçlarına göre davranmanız, ürünlerin dengeli ve sağlıklı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu dönemde birkaç alternatif 9 aylık bebek yemek tariflerini sizler için derledik. 

9 Aylık Bebek için Kıymalı Taze Fasulye Püresi

10 adet taze fasulye

1 adet patates

1 adet soğan

1 ceviz büyüklüğünde kıyma

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 su bardağı su

Taze fasulye yerine brokoli, havuç, pirinç, kabak gibi gıdaları da kullanabilirsiniz. Ayrıca doktor kontrolünde olmak şartıyla püreyi daha lezzetli hale getirmek için içine anne sütü veya devam sütü ekleyebilirsiniz. 

Yapılışı çok kolaydır. Tüm malzemeleri tencerede kaynattıktan sonra püre haline getirin ve ılıdıktan sonra bebeğinize yedirin. 

9 Aylık Bebek için Havuçlu Ispanak Püresi

1 adet orta boy havuç

1 yemek kaşığı pirinç

6-7 yaprak ıspanak

1 küçük diş sarımsak

2 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt

Bu tarifte önce havuçları suda haşlayın. Daha sonra suyun içine ıspanağı, pirinci ve sarımsağı da ekleyerek biraz daha pişirin. Son olarak püre gibi ezin ve yoğurtla servis edin. Bu 9 aylık bebek püre tarifi hem kolay hem lezzetli. 

9. Ay Örnek Yemek Listeleri- 9 Aylık Sebze Püreleri Tarifi

9. Ay Kıymalı Bezelye Püresi Tarifi

1 küçük kasede bezelye

1 kırmızı biber

1 yemek kaşığı kıyma

1 yemek kaşığı pirinç

1 su bardağı su

Bezelyeleri ve kırmızı biberleri suda haşlayın içine pirinç ve kıymayı da ekleyin. Püre haline getirip servis edin. 

9 aylık bebek yemekleri hazırlamak aslında yaratıcılığınıza ve bebeğinizin neyi sevip sevmediğine bağlıdır. Bu tariflerden size uygun olmayanları çıkarabilir veya yeni malzemeler ekleyebilirsiniz. 

Unutmayın ki bu dönemde bebeğiniz hassas bir geçiş yaşıyor. Ek gıdalarla yeni tanışan bebeklerin mideleri bazen hassas olabilmektedir. Ek gıdayı fazla fazla almanın onu geliştireceğini düşünebilirsiniz. Fakat bu dönemde de yine ihtiyaç duyulan en önemli şey anne sütüdür. Peki, 9 aylık bebek neler yiyebilir, 9 aylık bebeğe et verilir mi, 9 aylık bebek pekmez yiyebilir mi? Gelin bu sorulara cevap verelim.

9. Ay Bebeklerde Kırmızı Et Tüketimi 

En önemli demir kaynaklarından olan kırmızı etteki demirin emilimi oldukça kolaydır. 9. ay bebek et tüketimi konusuna gelince de artık bebeğinize çok yumuşak etleri verme vakti gelmiş demektir. Etleri küçük parçalar halinde vermeye özen gösterin. Eti sade vermek dışında yaptığınız çorbaların veya pürelerin içine ekleyebilirsiniz. Önceden yaptığınız ve sakladığınız et ve kemik sularını yine bu tariflerin içinde kullanabilirsiniz. 

9. Ay Tuz ve Şeker Kullanımı

Yaptığınız yemeklerin içine tuz veya şeker atmanıza gerek yoktur. Bu yemek sizin için tuzsuz olabilir fakat bebeğiniz tuzlu yemeğin tadını bilmediği için ona garip gelmeyecektir. Aynı durum şeker için de geçerlidir. Ayrıca yapılan araştırmalar yapay şeker tüketen çocukların doğal meyvedeki şekerin tadını beğenmediklerini ortaya çıkarmıştır. 

9. Ay Bebeklere Pekmez Verilir mi?

Pekmez, bebekler için besleyici besinler arasında yer alır. Tam bir demir deposudur ve alyuvarların yapımı için büyük önem taşır. Pekmez; potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından da oldukça değerli bir besindir. Kan yapıcı ve enerji kaynağı olması da bu besini vazgeçilmez kılıyor. Peki, 9 aylık bebeğim pekmez yiyebilir mi? 9. ayda boş enerji kaynağı olan şeker yerine, kan yapıcı pekmez ile başlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, pekmez şekerli bir besin olduğu için bebeğe veya tariflerin içerisine az miktarda eklemelisiniz.

Yine de bu besinleri bebeğinize vermeden önce doktorunuza danışınız. Eğer yorumlarınız varsa bizimle paylaşın. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu