Genel

Bebeğime Diş Kaşıyıcı, Dişlik Almak Gerekli mi, Sağlıklı mıdır?

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi İçin Diş Kaşıyıcı Kullanılabilir mi?

Bebeklerde diş çıkarma dönemi hem anne babalar hem de bebekler için en zorlayıcı dönemlerden biri haline gelebilir. Dişlerinin kaşınmasından rahatsız olan bebek eline aldığı her nesne ile dişlerini kaşımaya çalışır. Bu durumda ebeveynler boğulma tehlikesine karşı kaygılanabilir. Huzursuz geçen bu diş çıkarma döneminde dişlik veya diş kaşıyıcıları kullanılabilir. Bu oyuncaklar bebeği rahatlatmakla kalmaz, ayrıca onları mutlu eder. Bu nedenle dişlikler, bebeklerde diş çıkarma dönemi için en iyi oyuncaklar arasında yer alır. 

Dişlik ve diş kaşıyıcılar, hem bebeğin hem de ebeveynin rahatlatıcı bir dönem geçirmesine yardımcı olacaktır. Bebekler diş çıkarırken her şeyin tadına bakmak istedikleri için etrafında birkaç çıngırak ve diş kaşıyıcı olması çok pratik olacaktır. Şimdi, diş kaşıyıcı kullanmak sağlıklı mıdır, hangi tip diş halkası ve kaşıyıcısı kullanmak gerekir sorularına cevap verelim.

Diş Kaşıyıcı Kullanmak Sağlıklı mıdır ?

Bebeğinin rahatlamasını isteyen birçok anne, diş kaşıyıcısı kullanmayı tercih eder. Diş kaşıma halkaları bebeğin ısırarak ve kaşınan damağına masaj yaparak rahatlayacağı gereçler arasındadır. Ayrıca diş kaşıma oyuncakları da bulunur. Kendi bebeğine en uygun diş kaşıma oyuncağı konusunda anne en iyi kararı verecektir. Peki, sürekli ağza götürülen bu diş kaşıyıcıları ne kadar sağlıklıdır?

Neredeyse tüm bebek ürünlerinde olduğu gibi diş kaşıyıcıları ve halkaları da bebeklerin ihtiyaçları doğrultusunda dizayn edilir ve hijyen kurallarına uyularak üretilir. Bu yüzden, diş çıkarma döneminde diş halkaları gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. 

Diş Kaşıyıcı Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Bebeklerde diş kaşıntısı sorunu, dişlerin çıkmaya başladığı dönemde olur. Dişlik de denilen diş kaşıyıcı, bebeklerde ilk dişler çıkmaya başladığında, yani yaklaşık 3-7 ay arasında kullanılır. Herkesin bildiği üzere diş kaşıntısı bebek için huzursuzluk yaratır ve dişlik bebeklerde yatıştırıcı etki gösterdiği için tercih edilebilir. Fakat bu konuda plastik olmayan ve BPA (Bisfenol A) içermeyen, çocuğunuzun sağlığı için güvenli diş kaşıyıcıları bulmak önemlidir. 

Hangi Tip Diş Halkası ve Kaşıyıcısı Tercih Etmek Gerekir?

Sulu diş halkaları ile silikon diş kaşıyıcıları tercih edebilirsiniz. 

Günümüzün en popüler bebek ürünlerinden biri olan sulu diş halkası, özel yapısıyla bebeğin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılamak için tasarlanmıştır. İçinde barındırdığı içme suyu ve gıda boyası ile renklendirilen dişlikler soğutularak bebeğe verilir. Bu özelliği sayesinde bebeğin daha önce hiç tecrübe etmediği damağında oluşan hisler, ona rahatlatıcı bir masaj deneyimi sunacaktır. Bebeğimin daha rahat ve mutlu hissetmesi için hangi tip diş halkası kullanmalıyım sorusuna cevabımızı vermiş olduk. Ayrıca bu tür diş kaşıyıcılarının içindeki su tamamen doğal olup, bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek hiçbir katkı maddesi içermemektedir.  

Hangi Tip Diş Halkası ve Kaşıyıcısı Tercih Etmek Gerekir?

Anneler tarafından sıklıkla tercih edilen diğer bir ürün ise silikon diş kaşıyıcılarıdır. Klasik bir model olan silikon diş halkası, bebeğin sağlığına zarar vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Silikon sağlıklı bir maddedir ve yumuşak dokusu sayesinde bebek ağzına rahatça alabilir. Böylece bebek tarafından kolayca benimsenir. Silikon diş halkalarının üzerindeki kabartılar sayesinde bebek dişini rahatça kaşır ve damağına masaj yapar. Diş çıkarma döneminde hangi tip kaşıyıcı kullanılmalıdır, en ideal diş kaşıyıcı hangisi sorularının cevaplarından biri de silikon diş kaşıyıcılar olabilir. Ayrıca silikonun dayanıklı yapısı bebek ısırsa bile deforme olmasını engeller. Yani ürün sorunsuzca ve uzun bir süre kullanılabilir. 

Diş Kaşıyıcının Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş çıkaran bebeklerde oyuncak tercihleri arasında yer alan diş kaşıyıcının pis yüzeyle temas etmesi olağandır. Bebek, oyuncağı elinden düşürür ve kirlenir. Bunları çeşitli yöntemlerle steril tutmak mümkündür. Sulu diş halkasını temizlemek için ılık su ve sabun kullanılabilir. Kurularken üzerinde sabun artığı kalmamasına dikkat edilmelidir. Silikon diş halkasının temizliği yapılırken ise kaynatma yöntemi tercih edilebilir. Çünkü yüksek sıcaklığa dayanıklı yapısı vardır. 

Sonuç olarak, bebeğiniz için seçtiğiniz diş halkaları, diş kaşıyıcıları sağlıklıdır ve kullanılması diş çıkarma döneminin rahat geçmesini sağlar. Hem anneler hem bebekler için sancılı bir dönem olmaktan çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu