Genel

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır, Nasıl Geçer?

Bebeklerde Gaz Çıkarmanın En Kolay Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısı çok sık karşımıza çıkan bir sorundur. Bebeğin gazı nasıl çıkarılır bunu bilmek hem bebeğinize hem size yardımcı olabilir. Bebeklerde Gaz Sancısı yaklaşık olarak her 4 bebekten birinde görülen bir sorundur. Gaz sancısı korkmanız gereken bir hastalığın değil, çözmeniz gereken bir adaptasyon sürecinin adıdır. Bebeğiniz yeni dünyaya uyum sağlarken bedensel olarak zorluklar yaşayabilir. Bu sorunlar arasında en sık karşımıza çıkanlardan biriside bebeklerde gaz sancısı sorunudur.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

Bebekler dünyaya geldiklerinde fizyolojik olarak bir yetişkinin başarabildiği şeyleri yapabilecek durumda değildirler. Bebekler ağlarken ve beslenirken çok fazla hava yutarlar. Böylelikle bebeğin mide ve bağırsaklarında bazı hareketlenmeler yaşanır. Bu nedenle bebeklerde gaz sancısı olağan bir durumdur. Ayrıca annenin üşümemesi, ayaklarını sıcak tutması, gaz yapan yiyeceklerden uzak durması, emziren anne beslenmesi hakkında bilgi sahibi olması, çiğ sebze ve meyve tüketmemesi, bebeklerde gaz sancısını önleme yolları arasındadır. Ancak bütün önlemlere rağmen bebekte sancı olacaktır. Bu durumda bebeğin gazını çıkarmasına yardım etmek ve onu rahatlatmak gerekir. İlk 3 ay boyunca düzenli doktor kontrolleri ve annenin doğru bilgilendirilmesi çok önemlidir.

Bebeklerde Gaz Sancısını Önlemenin Yolları Nelerdir?

Bebeklerde gaz sancılarının ilk 3 ay yoğun olarak yaşandığı ve daha sonra yavaş yavaş ortadan kalktığı söylenebilir. Yani bebeklerde gaz sancısı ne zaman biter sorusunun cevabı “dördüncü aydan itibaren” şeklinde cevaplanabilir. Bu durumda ebeveynlerin özellikle annelerin alması gereken önlemler ve yapması gereken bazı hareketler vardır. Bunlara dikkat edilirse bebeklerin gaz sancısı dönemi rahat geçebilir.
Öncelikle anneler, bebeklerini emzirirken bir süre sonra mola verip gaz çıkarabilir ve küçük masajlar yapabilir. Böylelikle hem bebek rahatlayacak hem de anne daha kolay emzirecektir. Eğer bebeğinizi biberonla besliyorsanız gaz sancısı yaşaması daha muhtemeldir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken biberonun ucunun ağza tam olarak yerleştirilmesidir.
Bebeklerde gaz sancısını önleme yolları arasında yer alan bir diğer unsur, bebeğin pozisyonudur. Doğru emzirme teknikleri hakkında bilgi edinilerek sancılar minimalize edilebilir.

Bebeklerde gaz sancısını geçirmek ya da gaz sancısını ortadan kaldırmak için anneler doğru bilgilendirilmelidir. Bu bilgiler sayesinde beslenmeye özen göstermeli, gaz çıkarma hareketlerini doğru uygulamalı ve bebeklerde gaz çıkarma masajı konusunda tecrübe kazanmalıdır. Bebeklerde aşırı gaz nedenleri, ancak bu şekilde sorun olmaktan çıkarılabilir.

Bebeğin Gazını Çıkarmaya Yardımcı Hareketler

Bebeğin gazını çıkarmak için karnının alt kısmından yukarı doğru hafifçe ovuşturmak gaza bir çıkış yönü sağlayacaktır. Fakat burada baskı uygulamamak çok önemlidir.
Bebeğin gazını çıkarmak için onu kucağınıza alıp kollarını ve başını, omzunuzdan hafifçe aşağı sarkacak şekilde yerleştirin. Ve sırtına masaj yapmaya başlayın. Bu işlem esnasında bir yüzeye yapışkan kağıt yapıştırıyormuş gibi davranın. Yani hava kabarcığı kalmayacak şekilde elinizi hareket ettirin.
Bebeğin gazını çıkarma yöntemleri arasında bebeği sırt üstü yatırıp bacaklarıyla bisiklet çevirme hareketi vardır. Bunu yaparken bastırmaktan ve bebeği incitmekten kaçının.
Bebeği sırt üstü yatırıp sırtına masaj yapmak da gaza çıkış yolu verebilir.
Bebeğin gazını çıkarmaya yardımcı en kolay hareketler arasında bebeğin karnına ısı uygulamak yer alır. Bunun için elinizi sıcak suyla yıkadıktan sonra bebeğin karnına koyun ve yukarıdan aşağıya doğru ovmaya başlayın. Bu hareket bağırsakları harekete geçirecek ve bebek rahatlayacaktır. (Kitap sayfası düzeltme hareketi olarak da bilinir.)

Bebeklerde Gaz Çıkarmak için Uygulanan Gaz Masajı Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeklerde Gaz Çıkarmak için Uygulanan Gaz Masajı Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeklerde gaz masajı yaparken nelere dikkat edilmelidir? Öncelikle bebek yağı gibi ürünler kullanmak bebek için daha rahatlatıcı olacaktır. Bebeklerde gaz masajı yaparken anne ya da babanın sol eli bebeğin göbek deliğinin altına, sağ eli ise göbek deliğinin üstüne koyulur. Bir el ile saat yönünde diğer el ile saat yönünün tersinde ovalama işlemi yapılır. Daha sonra ayaklar tutulur ve yavaş yavaş karın bölgesine götürülür. (Bisiklet çevirme). Bir sonraki aşama ise bebeğin karnını yukarıdan aşağı doğru sıvazlama işlemi yer alır. Bebeklerde gaz çıkarmak için yapılan masajda son aşama, bebeğin yüz üstü yatırılması ve sırtının ovalanmasıdır. Bu masaj, bebek gazı masajla nasıl çıkarılır sorusuna verilecek en iyi cevaptır.

Bebeklerde Gaz Olmaması için Kaçınılması Gereken Gıdalar


Peki, yeni doğan bebeğin gazı nasıl engellenebilir? Yeni doğum yapmış olan bir anne beslenmesine dikkat etmelidir. Sağlıklı olduğu bilinen tüm gıdalardan doğru ölçülerde tüketmek önemlidir. Bunu yaparken gaz yapması olası gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak ya da az tüketmek gerekir. Örneğin, gaz yaptığı iddia edilen bazı meyve, sebze ve yiyecekler arasında brokoli, kereviz, pırasa, kuru fasulye, portakal, limon, greyfurt yer alır. Her biri başlı başına sağlıklı ve tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alsa da bebeklerde gaz sancısına yol açtığı için bir süre tüketilmemesi önemlidir. Bu dönemde elbette sağlıksız ve hazır gıdalardan da uzak durmak gerekir.


Kafein içeren içecekler ve gazlı içecekler, annelerin uzak durması gereken diğer gıda alanıdır. Özellikle kafein içeren gıdaların bebekte gaz yapması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bebekte ayrıca huzursuzluk ve rahatsızlığa da neden olabilir. Bu gıdalar, gebelikte gaz sancısı çeken anne adayları için de geçerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu