Genel

Bebeğin Kaka Yapmasına Yardımcı Egzersiz ve Masajlar

Bebeklerde Kabızlık Giderme Yolları Nelerdir?

Bebeklerde kabızlık masajı nasıl yapılır, bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, bebeğim kakasını yapamıyor ne yapmalıyım gibi sorulara cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. 

Bebekler kaka yaparken zorlanıyorsa bu durum her zaman kabıza işaret değildir. Yani, bebeğin kaka yaparken zorlanması akla kabızlığı getirmemelidir. Her bebeğin gün içinde kaka yapma sayısı farklıdır ve aynı bebek her gün aynı sayıda kaka yapmayabilir. Peki, bebeğin kabız olduğu nasıl anlaşılır?

Bu soruya cevap vermek için öncelikle bebeklerde kabızlık belirtilerini iyi anlamak gerekir. Karın bölgesinde sertlik, iştah kaybı, kokulu kaka, ağlama, huzursuzluk, kaka yapmadan önce ağrı ve hırçınlık, kuru, sert ve topaklanmış kaka bebeklerde kabız belirtileri arasındadır. 

Bebekler Neden Kabız Olur?

Bebeğin kabız olmasının nedenleri birden fazla olabilir. Bunları şöyle listeleyebiliriz:

Anne sütü yerine mama ile beslenme: Anne sütünün sindiriminin daha kolay olması nedeniyle anne sütüyle beslenen bebeklerde kabız olma ihtimali daha azdır. Anne sütündeki besinler bebeğin bağırsak hareketlerini artırarak daha sık kaka yapmasını sağlar. Eğer bebeğinizle bir süre ayrı kalacaksanız sütünüzü pompayla sağmayı unutmayın. 

Katı gıdaya geçiş evresi: Bebekler katı gıdaya geçtiklerinde bağırsakları bu besinleri sindirmeye hemen başlamaz. Bu yüzden daha sık kabız olurlar. Bu dönemde kaka yapma sıklığında ve kakanın sertliğinde değişiklikler görülebilir ve zamanla geçer.

Fakir beslenme: Ek gıdaya geçen bebeklerde beslenme, bol su ve yüksek lifli gıdalarla desteklenmelidir. Bebeklerde kabızlık görülme riski böylelikle azaltılabilinir. Mesela, püre halinde elma, havuç kayısı, frambuaz, çilek gibi besinler kabızı önlemeye yardımcı olabilir.

Az su içme: Bebeklerde kabızlık oluşmaması için bir diğer yöntem ise bol su içirmek ve sulu gıdalarla beslemektir. Bebeklere verilen kaynatılmış ve soğutulmuş su kabızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır. Sıvı kaybı yaşayan bebeklerin kakaları, sert ve kuru olacak, ayrıca zor çıkmasına sebebiyet verecektir.

Bebeklerde Kabızlığı Hafifleten ve Gideren Masajlar ve Egzersizler

Bebeklerde kaka yapmayı kolaylaştırıcı masaj ve egzersizler vardır. Bunları uygulamak için bebeğin sakin olduğu bir an bulmak en iyisidir. İşte size kabızlığı giderici egzersizler:

1. Sürükleme hareketi

Bu egzersizi yapmak için bebeği sırt üstü yatırın ve kaburgalarından karınlarının alt kısmına hareketler yapmak için avuçlarınızı kullanın. Bunu yaparken hafif bir baskı uygulayın. Uyguladığınız baskı hafif olmalı, ancak aynı zamanda bebek hissetmeli. Bu egzersizi bacakları kaldırılırken de yapabilirsiniz.

2. Diz hareketleri

Öncelikle bebeği sırt üstü yatırın. Bacaklarını ayak bileklerinden tutun ve iyice karnına doğru çekin. Sonra bebeğin karnına dokunana kadar esnetin.

Bu pozisyona gelince birkaç saniye öyle kalın ve hareketleri birkaç kez tekrarlayın. Ayrıca bisiklete pedalı çevirirmiş gibi bir hareket yaptırabilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlığı Hafifleten ve Gideren Masajlar ve Egzersizler

3. Saat yönünde masajlar

Bu kabızlığı gidermede uygulanan masajlar arasında en çok uygulananlardan biridir. Bebeği yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Dizlerini tutun, fakat bacakları kısmen bükülmeli. Saat yönünde hareket halinde bir daire çizmek için parmaklarınızı kullanın. Bu hareketi birkaç saniyeliğine yavaşça yapmalısınız, biraz durun ve sonra hareketi tekrarlayın.

4. Yan Masaj

Bu egzersiz için bebeği sol tarafının üzerine yatırın. Bacaklarından birini uzatın ve dizi karnına dokunana kadar diğer bacağını esnetin.

Bunu yaklaşık 10 dakika boyunca yapın ve sonra diğer bacağa geçin. Bu egzersizi günde 6 kez yapmakta bir sakınca yoktur.

5. Ters harfler

Bebeği sırt üstü yatırdıktan sonra karnının sol tarafında I harfini çizin. Sonra, ters bir L ve son olarak ters bir U çizin. Bu hareketin bağırsak hareketlerini geliştirdiği gözlenmiştir ve bebeklerde kabızlık giderme konusunda etkilidir. 

Egzersizler Dışında Bebeklerde Kabızlık Önleyici Öneriler

Bu masaj ve egzersizlere ek olarak, bebeklerde kabızlık ile uğraşırken oldukça yararlı olabilecek başka ipuçları da vardır.

İşte birkaç örnek:

Yediklerini değiştirin. Sebze ve meyveler gibi lif bakımından zengin gıdaların tüketimini arttırın. Ayrıca daha önce bahsettiğimiz gibi su tüketimini arttırmak da önemlidir.

Hareket etmesini sağlayın. Çocuğunuz fiziksel aktivite yapmak için çok küçük olabilir, ancak yürümeye başlar başlamaz gün boyunca enerjilerini kullanmaları önemlidir. Hareket, bağırsak geçişini teşvik eder.

İyi alışkanlıklar edinmesini sağlayın. Mesela çocuğunuza tuvaletini tutmamayı öğretin.

Sıcak banyo yaptırın. Sıcak banyo, bebeğin dışkısını daha kolay atmasına yardım eder. Ayrıca banyo sırasında onun karnına masaj yapmak da işe yarayabilir. Nadiren, bebek kabızlığına Hirschsprung hastalığı, hipotiroidizm veya kistik fibroz gibi altta yatan bir durum neden olabilir. Bebek kabızlığı beslenme değişikliklerine rağmen devam ederse veya kusma veya halsizlik gibi diğer belirtiler veya semptomlar eşlik ediyorsa, bebeğinizin doktoruna başvurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu