Genel

Bebek Tuvalet Eğitiminde Lazımlık Gerekli midir? Şart mıdır?

Tuvalet Eğitiminde Lazımlık Kullanılması Şart mı? Başka Seçenekler Var mıdır?

Çocuklarda tuvalet eğitimine lazımlıkla başlanmalıdır ama bu bir seçenektir. Kullanımı kolay ve pratik olan lazımlıklar aracılığıyla çocuğunuz daha kolay tuvalete alıştırılabilir. Lazımlıklar çocuk oyuncaklarına benzer ve çocuğun ilgisini çekebilir. Ayrıca lazımlığa oturup kalkan çocuk egzersiz yaparak kas gelişimini desteklemiş olur.

Çocuğunuzun beğendiği lazımlık modelini satın almak önemlidir. Böylelikle çocuk istediği lazımlıkla daha kolay tuvalet eğitimi alabilir. Lazımlıkla tuvalet eğitimi konusunda başarısız denemeler olmuş olabilir ve çocuğunuz lazımlığa oturmayı istemiyor olabilir. Bu durumda bilmeniz gereken şey, tuvalet eğitiminde zorla lazımlık kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer çocuğunuz klozeti kullanmak istiyorsa lazımlık kullanmayı bırakabilirsiniz.

Fakat buradaki önemli husus, çocuğun klozeti direkt olarak kullanmamasıdır. Bu yüzden tuvalet eğitiminde klozet adaptörü adı verilen ürünü satın alıp çocuğunuzu bu şekilde klozete oturtabilirsiniz.

Şimdi ise tuvalet eğitimi hangi lazımlıkla verilmeli, eğitim külodunu seçerken nelere dikkat etmeli, adaptör ne işe yarar gibi sorular aklınızı kurcalıyor olabilir. Gelin işinizi kolaylaştıracak bilgilere göz atalım.

Bebek/Çocuk Tuvalet Eğitimi İçin Ne Kullanmalıyım?

Tuvalet eğitimine geçmeden önce evinizde şunların olması gerekir:

Lazımlık ya da adaptör,

Tek kullanımlık ve geleneksel tuvalet eğitimi alıştırma külodu

Ayrıca; tuvalet eğitimini anlatan kitaplar ya da kartlar, model bir oyuncak bebek ve de oyuncak lazımlık bulundurmanız çocuğunuz için faydalı olabilir.

Son zamanlarda, çocuğun motivasyonunu arttırıcı, ödüllendirme amaçlı tuvalet eğitim tablosu da çok kullanılan gereçlerden.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Hangi Lazımlıkla Yapılmalı?

Tuvalet eğitimi ile ilgili en çok merak edilen soruların başında eğitimde hangi lazımlık kullanılmalı gelir. Tuvalet eğitimi için lazımlık seçimi konusunda dikkat edilmesi gerekenler vardır;

Öncelikle oturup kalkarken devrilmemesi açısından dayanıklı ve sağlam bir model seçmeniz önemli. 

Tuvalet Eğitimi İçin Lazımlık mı Adaptör mü Tercih Edilmelidir?

Çocuğunun seveceği özelliklerde olmasına önem vermek eğitimi eğlenceli hale getirebilir. Piyasada eğlendirici tasarımı olan, tuvaletini yaptığında müzik çalan, farklı renklerde ve modellerde pek çok alternatif var. Bunlara göz atabilirsiniz. 

Kişiselleştirme seçeneğinden de yararlanabilirsiniz. Yani, lazımlığın üzerine çocuğunuzun ismini yazabilir, en sevdiği çizgi film karakterinin çıkartmalarını yapıştırabilirsiniz. 

Tuvalet eğitiminin kesintiye uğramaması için evdeki lazımlığın dışında arabaya da bir lazımlık koyabilir ya da taşınabilir lazımlık kullanabilirsiniz

Tuvalet Eğitimi İçin Lazımlık mı Adaptör mü Tercih Edilmelidir?

Tuvalet eğitiminde lazımlık mı adaptör mü sorusunun cevabını anlamanın yolu şudur: Çocuğunuz yetişkinler gibi klozette oturmayı tercih ediyorsa, klozete meraklıysa adaptörü tercih edebilirsiniz. Eğer adaptör kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken şey, ayak desteği sağlamasıdır. Ayrıca, tuvalet eğitimi merdiveni de çocuğunun kolayca çıkıp oturabilmesine destek olabilir.

Tuvalet Eğitim Külodu Nasıl Olmalıdır?

Tuvalet eğitim külotlarının amacı; tuvalet eğitimini ve normal küloda geçiş sürecini kolaylaştırmaktır. Bu eğitim boyunca kullanılan tuvalet eğitim külot çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Kullan at alıştırma külodu: Tuvalet eğitimi başlangıcı için en ideal külot olan kullan at alıştırma külodu, ıslaklığı hissettirir. Böylelikle, çiş ya da kaka yapınca çocuğunun rahatsız olmasına neden olarak tuvalet eğitimini kolaylaştırır. Bunun yanında emici olma özelliği bulunan külot kazaları engeller. Seyahatte ve ev ziyaretlerinde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Geleneksel alıştırma külodu: Çok emici ve dayanıklıdır. Tuvalet eğitimi başlangıcında birkaç başarı sonrasında kullanılabilir. 

Gece eğitim külodu: Tuvalet eğitimi süresince geceleri, emici alıştırma külodu kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu