Genel

Bebekler Neden Ağlar

Bebeklerin ağlama sebepleri bir çok sebepten dolayı olabilir. Her anne, baba gibi bebeğiniz ağlarken içiniz acıyor ve onun neden ağladığını bir an önce bularak sorunu gidermek istiyorsunuzdur. Bu yüzden bebekler neden ağlar makalemizi okuyarak sizde bebeğinizin ağlama sebebini bulabilirsiniz.

Bebeğiniz Aç Olduğu İçin Ağlar.

Bebekler özellikle ilk aylarda mideleri küçük ve hızlı sindirim gerçekleştirdikleri için çok hızlı acıkırlar. Bu yüzden bebeklerin ağlamalarındaki en önemli sebeplerin başında açlık gelmektedir. Kelimeler ile aç olduğunu belirtemeyen bebeğiniz aç olduğunu size ağlayarak bildirir. Bu durumda eğer bebeğinizin tok olduğuna emin değilseniz bir miktar daha emzirerek ya da mama vererek onun aç olmadığına emin olmaya çalışabilirsiniz.

Bebeğiniz Uykusu Olduğu İçin Ağlar.

Bebekler uykusu geldiği zaman ne yapacağını bilemez. Bu yüzden bebekler uykuları geldiği zaman ağlayarak tepki verebilirler. Bu durumda bebeğinizin uykusu olduğunu düşünüyorsanız onun için yapabileceğiniz en iyi şey onun uykuya dalmasına yardımcı olmak olacaktır. Sessiz ve ışığın onu rahatsız etmeyeceği bir ortamda ninni söyleyerek anne sıcaklığında uyumasını sağlamak en iyi çözüm olabilir.

Bebeğinizin Altı Kirli Olabilir.

Bebeğinizin karnı tok, uykusunuda uyudu ama hala ağlamaya devam ediyor ise bezini kontrol etmek akıllıca olacaktır. Bebeğinizin bezi kaka veya çiş sebebi ile dolmuş, dolmadıysa bile onu rahatsız ediyor olabilir. Bebeğinizin bezinin onu sıkmadığı ve cildine zarar vermediğine emin olarak değiştirmek ağlama sebeplerinden birini daha ortadan kaldıracaktır.

Bebeğinizin Gaz Sancısı Olabilir.

Küçük bedenlerinde oluşan gazı hareketsizlik yüzünden nasıl atacaklarını bilemeyen bebeklerde gaz sancısı sorunu çok çık görülmektedir. Eğer bebeğiniz özellikle bacaklarını karnına çekerek ağlıyor ise bu gaz sancısı yüzünden olabilir. Bu ağlamaya Kolik adı verilir. Bebeğin süt emerken yuttuğu hava veya sizin yediğiniz gaz yapıcı gıdalardan kaynaklı olarak ortaya çıkan gazın onu rahatsız etmesine bağlı ağlama krizi olarak karşımıza çıkar. Bebeğin gazı nasıl çıkartılır yazımızı okuyarak ona yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğiniz Kaka Yapamıyor Olabilir.

Bebeğiniz eğer zamanında kaka yapamadı ise bu onun küçük bedeninde oldukça rahatsız edici olacaktır. Bu durumlarda bebeğinize kaka yapmasına yardımcı olacak egzersizler uygulamak oldukça faydalı olabilir. Bebeğin kaka yapmasına yardımcı egzersizler yazımızı okuyarak ona yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğiniz Kendini Güvende Hissetmek İstiyor Olabilir.

Bebekler anne karnındaki sıcaklığı ve güven duygusunu arzu ederler. Bu yüzden halk arasında kucağa alıştırma densede bebekler anne kucağında olmayı ve onun ısısını hissetmeyi çok severler. Kendilerini güvende hisseden bebek anne kucağından inmek istemeyebilir. Bu durumda onu sakinleştirerek yerine koymaya çalışmayı deneyebilirsiniz.

Bebeğiniz Diş Çıkarıyor Olabilir.

Bebeklerine en uzun ve sıkıntılı dönemlerinin başında diş çıkarma gelmektedir. Diş çıkarak bebekler alttan gelen dişlerin diş etlerini yararak çıkmasından kaynaklı olarak yaşadıkları ağrıyı dışarıya ağlayarak yansıtabilir. Bu dönem bebeğiniz için olduğu kadar sizin içinde zor bir süreç olacaktır. Eğer bu süreci yaşıyor iseniz bebeklerde diş çıkarma makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bebeğiniz İçin Çok Sıcak Olabilir.

Bebekler sarıp sarmalanmayı seviyor olsada, bu onlar için bazen bunaltıcı olabilir. Bu tarz durumlarda sıcaklayan veya bunalan bebeğiniz tepkisini ağlayarak gösterebilir. Bebeklerin vücudu yetişkin insana göre çok daha hızlıdır. Bu sebepten dolayı sizin için normal olan bir oda sıcaklığı onun için rahatsız edici olabilir.

Dış Faktörler Onu Etkiliyor Olabilir.

Bebeğiniz anne karnı sürecinden sonra dış dünyaya alışma sürecine girer. Bu süreçte ağır kokular, ani sesler, ışık değişimleri gibi bir çok dış etken onun rahatsız olmasına ve huzursuzlanmasına sebep olabilir. Bu sebepleri analiz ederek ona en konforlu ortamı sunmaya çalışmak sizin için en iyi sonucu verebilir.

Bebekler neden ağlar makalemizde eksik olduğunu düşündüğünüz bir ağlama sebebi var ise bunu lütfen bize iletiniz. Editörlerimiz en hızlı biçimde analiz ederek bebekler neden ağlar makalemize ekleyecektir. Bebeğiniz ve aileniz ile mutlu günler dileriz.

Bilinçli Anneler Ekibi.

Bizi instagram üzerinde takip ederek daha bilinçli bir anne olmak yolunda bizimle ilerleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu