Genel

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri ve Rahatlatma Yöntemleri

Bebeklerde Diş Çıkarma Nedir, Belirtileri ve Hafifletme Yolları

Bebeğimin diş çıkardığını nasıl anlarım? Diş çıkaran bebeğimi nasıl rahatlatırım? Bebeklerin diş çıkarma döneminde en çok merak edilenlere bu yazıda değineceğiz. 

Bebeklerin yaşamlarındaki dönüm noktalarından birisi de diş çıkarmadır. Diş çıkaran bebekler genellikle huzursuz ve huysuz olurlar. Bu zorlu dönemin üstesinden gelmeye çalışan bebeğin bu hali çok normaldir. Ebeveynler olarak diş çıkaran bebeği rahatlatma yollarını deneyebilirsiniz. 

Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci Nasıl Başlar ve Gelişir?

Bebeğin doğumuyla birlikte, tüm vücutta olduğu gibi ağız içindeki dokularda da büyüme süreci devam eder. Diş eti içinde gelişimini tamamlayan dişler, 4. ve 7. aylar arasında diş eti yüzeylerine doğru hareketlenir. İlk olarak alt çenede ve üst çenede ön kesici dişler çıkmaya başlar. Ardından yan kesici dişlerin çıkmasıyla gelişim devam eder. Bebekler 3 yaşına geldiğinde 20 adet süt dişi çıkmış olur. Fakat bu durum ayrıca kişisel özellikler, genetik yapı, beslenme düzeyi gibi faktörlere de bağlıdır. Bu durumda bebeklerde erken veya geç gelen dişler olduğunda endişelenmemek önemlidir. Bazı bebekler tek seferde bir diş çıkarırken bazıları da ikişer ikişer çıkarabilir. Bebeklerde diş çıkarma tablosu, bu konuda ebeveynlere yardımcı olabilir ama her çocuk bu gelişim takvimine uyum göstermeyebilir. 

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle bebeklerde diş çıkarma belirtileri her bebekte aynı değildir. Bazıları ağrı, öksürük belirtileri gösterebilirken bazıları salya artışı ve huysuzluk gösterebilir. 

Bebeklerde diş çıkarma süreci, diş etlerinde yol açarak ilerlediğinden ağızda rahatsızlık hissine yol açabilir. Bu süreçte diş etleri kızarık veya ödemli görünebilir, sıvı dolu kabarcıklar gözlenebilir. Bebeklerde sık görülen diş çıkarma belirtileri ise aşağıdaki gibidir: 

Genel huzursuzluk hali, sık sık ağlama

Uyku düzeninde bozulmalar, uykuya geçmede zorluk

Yemeyi reddetme, kapalı iştah

Aşırı tükürük salgısı, öksürük

Diş etlerinde ağrı

Diş etinde ağrıya bağlı olarak yanak ve kulakta kaşınma

Bunların dışında toplumda kalıplaşmış düşüncenin aksine, diş çıkarma ateşe neden olmamaktadır. Yapılan çalışmalar ateş belirtisi ile diş çıkarma arasında anlamlı bir ilişki bulmamıştır. Aslında diş çıkarma dönemlerinde sıklıkla görülen ateşin nedeni bazı enfeksiyonlar olabilir. Bu konuya dikkat edilmesi gerekir. İshal, vücutta döküntü kızarıklık, kusma, burun akıntısı gibi semptomların da diş çıkarma ile ilişkisi yoktur.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ağrısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Diş Çıkarma Ağrısı Nasıl Hafifletilir?

Bebeklerde diş çıkarma tedavisi için birçok yöntem vardır. Fakat bebeklerde diş çıkarma problemleri her bebekte farklı seyreder. Bu nedenle reçetesiz satılan bazı ağrı kesici ilaçlar ağrının azalmasına yardımcı olabilir, fakat her yöntem her bebekte etkili olmayabilir. Bu sebeple, ebeveynlerin farklı yöntemleri denemesi ve bebeklerine en uygun yöntemi seçmesi gerekir. Aşağıdaki yöntemler, bebeklerde diş çıkarma ağrısı hafifletme yolları arasındadır. 

Diş çıkan bölgeye soğuk bir baskı uygulamak genel olarak faydalıdır. Yani, bebeğe zarar verecek soğuklukta olmayan çiğneme oyuncakları, kaşıklar, emzikler gibi esnek cisimler tercih edilebilir. Bu konuda ortodonti uzmanlarından görüş alınması gerekir.

6-9 aydan büyük bebeklerde de serinletilmiş su içirilmesi rahatlatıcı bir etki yaratabilir.

Diş çıkarma ağrısını geçirmek için diş etlerine parmakla masaj yapmak iyi gelebilir. Henüz diş çıkarmamış bebeklerde, annenin parmağını emmesine veya dişlemesine izin verilebilir. 

Dişlerin çıkmasıyla birlikte ıslak bir mendille diş eti temizliği yapılabilir ve 1 yaştan sonra da gelişim dönemine uygun diş fırçası ve diş ipi kullanılarak diş temizliği yapılabilir. 

Diş çıkarma ağrısı hafifletme yöntemlerinin dışında doktor onayı olmadan kullanılan her türlü ilaçtan, bebeğin boğulmasına yol açacak küçük eşyalardan uzak durulmalıdır. 

Şiddetli diş çıkarma ağrısı varsa, 6 aydan büyük bebeklerde doktor onayıyla bazı ilaçlar ağız yoluyla kullanılabilir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu