Genel

Doğum Çantasında Neler Olmalıdır? Doğum Çantası Kontrol Listesi

Doğum Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Hamileliğin son haftalarına giren anne adaylarını sevinçle karışık bir telaş alır. Yeni doğan bir bebeğin olabilecek tüm ihtiyaçları eksiksiz düşünülmeye ve tamamlanmaya çalışılır. Peki, doğum için hastaneye giderken nasıl bir hazırlık yapmak gerekir, doğum çantasında neler olmalıdır, doğum çantasında anne için neler olmalıdır, doğum çantasında bebek için neler olmalıdır?

Doğum Çantası Kontrol Listesi

Ailenin en küçük bireyini beklerken yapılan hazırlıklar, dünyanın en tatlı telaşlarından biridir. Varlığından haberdar olduğunuz andan itibaren sevgiyle dolan kalbiniz bebeğiniz için her zaman en iyisini diler ve her şeyin kusursuz olmasını ister. Bu yüzden hamileler, doğum çantası kontrol listesi oluşturmaya ihtiyaç duyar. Yazımızın ilerleyen kısmında maddeler halinde bu konudan bahsedeceğiz. 

Özenle hazırlanan bebek odasını, dokunmaya kıyamayacağınız minik giysiler, sevdiklerinizden gelen düşünceli hediyeler doldurur. Ve nihayet son aşamada, doğum planları yapılmaya hastane doğum çantası hazırlıklarına başlanır.

Doğum sonrası ihtiyaç duyulacak eşyalar, önceden hazırlanmalı ve kolay ulaşılabilir bir yerde beklemelidir. Çünkü eksiksiz bir şekilde doğuma gitmek anne baba adaylarını rahatlatır. 

Doğum Çantası Ne Zaman Hazırlanmalıdır?

Doğum her anne için planlandığı gibi gitmeyebilir. Bu yüzden erken doğum riski göz önüne alınarak davranılmalıdır. Hem anne hem de bebek için hastane çantası, hamileliğin 25-30. haftaları arasında hazırlanmalıdır. Çünkü ani bir sürpriz ile karşılaşma durumunda hazırlıklı olmak iyidir. Eğer erken doğum riski yoksa hamileliğin 8. ayında hastane çantası hazırlamak doğru olabilir.

Anne ve Bebek İçin Doğum Çantası Nasıl Hazırlanır?

Doğum gününü beklerken yapılan hazırlıklar genellikle bebek odaklıdır. Her şey ona göre yapılır ve organize edilir. Burada çiçeği burnunda annenin ihtiyaçları unutulmamalıdır. Yani hem anne hem de bebek için doğum çantası hazırlanmalıdır ve her ikisinin de ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Size vereceğimiz anne doğum çantası listesi sayesinde büyük kolaylık yaşayacaksınız.

Doğum çantası hazırlama listesi yapmak bu süreci daha verimli hale getirecektir. Zaman içinde aklınıza gelenleri listeye ekleyebilirsiniz. Son aşamada çantanızda eksik olup olmadığını kontrol etmek için hazırladığınız hastane çantası kontrol listesini kullanabilirsiniz. 

Doğum Çantasında Anne İçin Olması Gerekenler

Hastanede kalınacak gün sayısı doğumun nasıl gerçekleştiğine, anne ve bebeğin sağlık durumuna bağlıdır. Ama genel olarak 1 ile 3 gün arasındadır. Bu yüzden çanta hazırlarken en az 1 gece kalınacağı düşünülmelidir. Annenin doğum çantasında olması gerekenler aşağıdaki gibidir fakat her ihtimale karşı fazla yedekler konularak hazırlanmalıdır. Kolaylık ve konfor ilkeleri ön planda tutularak hazırlanan çantada rahat edilmesi açısından pijama yerine gecelik tercih edilebilir. Daha kolay hareket etmek için terlik, şal veya sabahlık; daha iyi hissetmek için kişisel bakım malzemeleri unutulmamalıdır.

Anne için hazırlanan doğum çantasında olması gerekenler;

Hamilelik dosyası ve sağlık karnesi

Hastane evrakları

Hijyenik ped

Bol miktarda iç çamaşırı, atlet

Terlik

1-2 çift çorap

Göğüs pompası

2 adet emzirme sütyeni

Göğüs pedi

Göğüs ucu kremi

Şampuan ve saç kremi

Diş fırçası ve diş macunu

Kolay emzirme sağlayacak birkaç pijama takımı veya gecelik

Şal/sabahlık

Birkaç adet havlu

Cüzdan

Vücut nemlendirici losyon, dudak balmı

Kirli torbası

Hastane çıkışında giyilebilecek rahat kıyafetler

Doğumdan önce gerekli malzemeler (pilates topu, müzik vb.)

Kişisel bakım malzemeleri mutlaka koyulmalıdır. Bunlar dışında fotoğraf makinesi, kitap ya da müzik dinlenebilecek bir hoparlör hastanede geçirilen zamanda anneyi rahatlatacaktır. Ayrıca pilates topuyla egzersiz yapmak annenin kolay doğum yapmasına yardımcı olur. 

Doğum Çantasında Bebek İçin Olması Gerekenler

Doğum Çantasında Bebek İçin Olması Gerekenler

Anne için hazırlanan doğum çantası gibi bebeğin çantası da hastanede kalış süresi düşünülerek hazırlanmalıdır. Bebek için gerekenler, anne için gerekenlerden daha az olacağından daha küçük bir çanta tercih edilebilir. 

Doğumda bebek çantasında olması gerekenler;

3-4 adet tulum

2 adet hastane çıkış takımı

Zıbın

Şapka

Önlük

Mevsime uygun bir battaniye

Alt değiştirme örtüsü

Bebek şampuanı

Bebek bezi

Birkaç adet eldiven ve çorap

Bebek koltuğuna uygun ana kucağı

Çarşaf

Havlu

Biberon

Emzik

Islak mendil ve pişik kremi mutlaka olmalıdır.

Doğum çantasını hazırlamadan önce liste yapmak, akla geldikçe listeye eklemeler yapmak ve hiçbir şeyi unutmamak, hazırlık sürecini daha kolay atlatmaya yardımcı olur. Hazırlanan doğum çantasının herkesin bildiği bir yerde bulunması önemlidir. Ayrıca anne ve bebeğe refakat edecek kişi için de çanta hazırlamak unutulmamalıdır. 

Hastane Çantası İçerisine Başka Neler Eklenebilir?

Annenin kişisel bakım ve makyaj malzemeleri

Anne ve bebeğe refakat edecek eş ve aile fertlerini için yedekler

Doğum sonrasında annenin bedenini rahatlatacak masaj yağları

Anne-babayı rahatlatacak kitap veya dergiler

Eğer başka çocuğunuz varsa hastaneye ziyarete geldiğinde ona kendini iyi hissettirecek bir küçük hediye ya da çikolata

Sevdiğiniz atıştırmalıklar

Fotoğraf makinesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu