Genel

Hamileliğin Sekizinci Haftasındaki Değişimler, 8 Haftalık Gebe Olmak

8 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıldır, Annedeki Değişimler Neler?

Hamilelikte 8. haftada anne karnındaki bebek ne durumdadır merak ediyorsun değil mi? Bebeğin fırtına gibi büyüyor. Bu hafta boyu 1 santimi geçti bile yani gebelikte 8 haftalık bebek boyu yaklaşık olarak 1.4 ila 2 cm civarına denk gelir diyebiliriz.

Gebelikte 8. haftada bebeğin artık bir ahududu ya da bir barbunya tanesi kadar oldu. Dudakları, burnu, göz kapakları, bacakları ve sırtı şekillenmeye başladı. İşte 8 haftalık bebek gelişimi:

Bebeğinin el ve ayak parmakları bu hafta oluşacak ama henüz perdeliler.

Minik kolları ve bacakları uzuyor.

El ve ayak bilekleri, dirsekleri net olarak görülüyor. Hatta dirsek ve bilekler bükülebilir durumda.

Göz kapakları oluşuyor.

Kulakları, üst dudağı ve burun ucu da belirgin bir şekil almaya başlıyor.

Kalp fonksiyonu ve dolaşım daha da gelişti. 8 haftalık gebelik kalp atışı dakikada tam 150 vuruş.

8 haftalık bebek hareket eder mi? soruna da cevap verelim. Bebeğin karnının içinde hareket ediyor ancak sen henüz hissedemiyorsun.

Bu arada 8 haftalık gebelik kesesi görünüyor ama kalp atışı hala duyulmuyor olabilir. Eğer 8 haftalık bebekte kalp atışı yoksa 1-2 hafta daha bekleyebilirsin.

8 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

8 haftalık hamile olanlar belinde ve giysilerinin ölçüsünde çok hafif bir değişiklik hissederler. Çünkü rahim gittikçe büyümesine rağmen hala fark edilecek kadar büyük değildir. Doktorun eğer pelvik muayene yaparsa rahmin genişlediğini görecektir. Peki, 8 haftalık gebelik görüntüsü nasıldır?

8 Haftalık Bebek Ultrasonda Görünür mü?  

8 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü, bazı anne ve babalar için sevindirici olabilir Kol ve bacak hareketleri görülebilir fakat bu durum her gebede aynı değildir. Çünkü 8 haftalık bebek gelişimi her annede farklı ilerler ve aynı durumların gözlenmesini beklemek doğru olmaz. 

8 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Öğrenilebilir mi?

8. hafta gebelik görüntüsü alınırken bebeklerin cinsel organları daha belirgin bir şekilde oluşmaya başlamıştır. Fakat hala cinsiyetlerinin henüz öğrenilemediği bir dönemdir. Çünkü ultrasonda görünen kısmın büyük çoğunluğu gebelik kesesidir. 

8 Haftalık Gebelikte Görülen Semptomlar Nelerdir?

8 haftalık gebelikte kasık ağrısı ve karın ağrısı da merak edilen konular arasında yer alır. Hamilelikten önce rahmin, yumruğun büyüklüğündeydi. 6 haftalık büyümeden sonra artık bir greyfurt büyüklüğünde. Hamileliğin sonuna kadar normal büyüklüğünden bin kat daha büyük olacak.

Anne karnında 8 haftalık bebek, bu ve gelecek ay yani ilk trimester tamamlanana kadar leğen kemiğinin içine sığacak büyüklükte olacak. Bu büyüklük sık sık idrara çıkma ihtiyacı yaratır. Gebeliğin ilk aylarında idrar torbası rahmin önünde ve biraz altındadır. Bu yüzden rahim büyüdükçe idrar torbasına baskı yapar.

Hamilelik ilerledikçe ve rahim büyüdükçe karnının altlarında ve yanlarında kramplar ve ağrılar hissedebilirsin. Bu yüzden 8 haftalık gebelikte karın ağrısı normal bir belirtidir. Rahim hamilelik boyunca esner ve kasılır. Bu normaldir. Bu sırada plasenta da büyümeye devam eder ve rahme daha sıkı tutunur. Bu bazen, genellikle normal kabul edilen ufak tefek kanamalara neden olur. Ağrıları ve krampları kanama takip ederse sen yine de doktorunla iletişimde ol.

Her hamileliğin ve her kadının birbirinden farklı olduğunu unutma. Gebelikte 8. hafta belirtileri de olsa, gebeliğin geneline dair belirtiler de olsa hem frekans hem zamanlama hem de şiddet olarak farklılaşır.

Halsizlik,

Yorgunluk,

Kabızlık,

Bulantı,

Fazla salya,

Hazımsızlık,

Gaz,

Mide kaynaması,

Baş ağrısı,

Sık sık idrara çıkma,

Vajinal akıntı,

Göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler hamileliğin süresince farklı zamanlarda farklı şiddetlerde yaşayacağın genel ve normal kabul edilen belirtiler.

8 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıldır, Annedeki Değişimler Neler?

8 Haftalık Gebelikte Siyatik ve Sinir Ağrısı

Bununla birlikte hamilelikte siyatik ve sinir ağrısı da şikayetler arasındadır. Hamilelik ilerledikçe birçok kadın kalçalarında, sırtın altında, dizlerin yanlarında dayanılmaz ağrılar duyarlar. Bu durum siyatik- sinir ağrısı olarak adlandırılır. Siyatik sinir, pelvisten rahmin arkasından dizlere kadar uzanır. Ağrının büyüyen ve genişleyen rahmin sinirlere yaptığı baskıdan kaynaklandığı düşünülür. Ayrıca 8 haftalık gebelikte bel ağrısı da bundan kaynaklanıyor olabilir.

Ağrıyı azaltmak için ağrıyan tarafın tam tersine yatmak işe yarayabilir. Bu sinir üzerindeki basıncın azalmasını sağlar.

8 Haftalık Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Düşük Riski

Gebelikte 8. hafta riskleri bölümünde düşükten bahsetmeliyiz. 8. hafta ilk trimesterin içine dahil olan 2. ayın son haftasıdır. Düşüklerin %80’i ilk trimesterde görülür. İlk 3 aylık dönemde gerçekleşen düşüklere erken düşük denir. İlk trimesterın sonu yani 3.ayın sonu ile (12.hafta) 20. hafta arasında gerçekleşen düşüklere ise geç düşük denir. 8 haftalık bebek düşükleri de bu nedenle görülebilir.

Elbette her hamile kadın düşük konusunda endişelenir bu yüzden bu, hemen seni korkutmasın. Çünkü düşük, bütün hamileliklerin yalnızca yaklaşık %15’inde görülür. Düşük, hamileliğin ilk 20 haftası boyunca dışarıda yaşayabilecek duruma gelmemiş embriyo veya fetüsün herhangi bir müdahale olmaksızın rahimden atılmasıdır.

Vajinal kanama,

Kramplar,

Gidip gelen ısrarcı ağrılar,

Parça düşürme,

Sırtın küçük bir bölümünde başlayıp karnın alt kısmına doğru ilerleyen ağrı gibi durumları düşüğün genel belirtileri arasında sayabiliriz. Çeşitli komplikasyonlara karşı hamilelik süresince doktorunla devamlı iletişim halinde olman seni rahatlatacaktır.

Gebelikte 8. Hafta Testleri Neler?

Doktora ilk veya ikinci gidişinde rutin laboratuvar testleri yapılır. Pap Smear dahil olmak üzere pelvik muayene yapılır. Diğer testler;

Tam kan sayımı,

İdrar analizi,

İdrar kültürü,

Frengi testi,

Rahim ağzı kültürüdür.

Birçok doktor diyabet araştırması için kan şekeri testi de yapar. Ayrıca kızamıkçık hastalığına karşı bağışıklığa bakmak için de test yapabilirler. Hepatit testleri de artık standarttır. Gerek duyulursa başka testler de istenir. Fakat her muayenede test yapılmaz, hamileliğin başlangıç aşamasında gerekliyse yapılır.

8 haftalık ikiz gebelik belli olur mu?

Evet, ikiz gebelik, hamileliğin 8. haftasında kesinleşir. Ultrasonografide duyulan iki kalp atışı ikiz bebeklere hamile olduğunuzu göstermektedir. Şimdi de tek yumurta ikizi mi yoksa çift yumurta ikizi mi diye merak ediyorsunuz. Bunu öğrenmek için biraz daha zamana ihtiyacınız olduğunu söylemek lazım. 9.-14. haftalar arasında bebeğim tek yumurta mı çift yumurta mı sorusuna cevap alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu